Chirurgia ortopedyczna, czyli precyzja ponad wszystko

Chirurgia ortopedyczna, czyli precyzja ponad wszystko

Dobry chirurg to mistrz w swoim fachu. Nie bez powodu zwykło się mówić, że chirurgia jest tą odnogą medycyny, z którą wiążą się największe wyzwania i która siłą rzeczy wzbudza największe emocje. Chirurg zawsze cieszy się w świecie medycznym sporym prestiżem. Może bowiem ratować życie pacjentów bezpośrednio i ciąży na nim ogromna odpowiedzialność. Operatorzy trzymają w swoich rękach życie innych ludzi, a ich ewentualne błędy czy zaniechania mogą pociągać ze sobą ogromne konsekwencje. Warto w tym zakresie wykazać się ogromną starannością, ponieważ chirurdzy, jak żadni inni lekarze, w zasadzie nigdy nie mogą sobie pozwalać na błąd. Czasami pomyłki da się szybko naprawić, ale bywa, że ich konsekwencje są nieodwracalne. Naturalnie ortopedia to także chirurgia i nie ma co do tego wątpliwości.

Generalnie rzecz biorąc, chirurgia ortopedyczna zalicza się do najbardziej złożonych specjalizacji, ponieważ poświęca dużą uwagę stawom człowieka. To właśnie zabiegi na stawach uznawane są za najbardziej skomplikowane i wymagające największej wiedzy i dokładności. Szczególnie trzeba wyróżnić stawy kolanowe i łokciowe, albowiem ich leczenie jest zawsze trudne. Są one poważnie narażone na powikłania, niełatwa jest przy tym rehabilitacja po zakończonych zabiegach. Warto mieć to na uwadze i zawsze decydować się na pomoc doświadczonych lekarzy z renomą. Choć trafiając do publicznego szpitala z reguły nie ma się wyboru – to już zupełnie inna kwestia. Operacje, które skutecznie przywracają sprawność pacjentom Zazwyczaj operacje ortopedyczne są wykonywane w odniesieniu do pacjentów z bardzo konkretnymi urazami fizycznymi. Gdy dochodzi do złożonych złamań z przemieszczeniem, ingerencja chirurgiczna jest w zasadzie nieunikniona.

Trzeba bowiem „złożyć” kości w należyty sposób, a często również ustawić je w pożądanej pozycji na stałe. W takich celach stosuje się chociażby drutowanie, a gdy kość prawidłowo się zrośnie, druty są usuwane na drodze zabiegu ambulatoryjnego. Im bardziej złamania są skomplikowane, tym większe prawdopodobieństwo wykonania zabiegów operacyjnych o chirurgicznym charakterze. Są one wówczas po prostu nieodzowne. Urazy w obrębie stawów, nie tylko złamania, także pochłaniają sporo uwagi ze strony chirurgów ortopedycznych. Ortopedia leczy między innymi problemy z kolanami, które są związane na przykład z odklejająca się rzepką. Jeśli rzepka staje się kłopotem, to po pewnym czasie może się okazać, że konieczne będzie wykonanie zabiegu. W przypadku stawów kolanowego, ale często również biodrowego, wykonuje się operację wstawienia endoprotez.

W dużym skrócie zabieg taki oznacza zastąpienie „żywego” stawu sztucznym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po takiej operacji i niezbędnej rehabilitacji pacjent wraca do pełnej sprawności.