Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
W naszym ciele jest bardzo wiele różnych mięśni, a to oznacza, że z istnienia niektórych z nich nawet nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie pojawiają się jakieś problemy i okazuje się, że nagle przestały one działać w prawidłowy sposób. Dlatego też warto wiedzieć, że mięśnie Kegla odpowiadają za utrzymywanie narządów jamy brzusznej, jak i pęcherza moczowego. Jeśli ulegają osłabieniu może dochodzić nie tylko do nietrzymania moczu, ale również u kobiet do wypadania macicy. Dlatego też każda kobieta powinna wiedzieć jak ćwiczyć mięśnie Kegla, aby nie mieć z nimi żadnego problemu.
Jak je rozpoznać?
Jeśli chcemy się przekonać, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i w jaki sposób one u nas działają, to podczas oddawania moczu należy zacisnąć mięśnie, aby ten lecący strumień powstrzymać. Wówczas mięśnie Kegla sprawią, że dojdzie do napięcia cewki moczowej, odbytu, a u pań również pochwy. Zaciskając te mięśnie będziemy je ćwiczyli, dlatego też warto wykonywać takie ćwiczenia nawet po kilkadziesiąt razy w ciągu dnia i to niekoniecznie, gdy jesteśmy w łazience.
Kiedy będziemy wiedzieli, gdzie się one znajdują i jak je napinać, będziemy to mogli robić w dowolnym czasie.
Jak je ćwiczyć?
Podczas ćwiczeń mięśni Kegla powinniśmy pamiętać o tym, aby mięśnie ud i pośladków były rozluźnione. Dodatkowo należy pamiętać, że musimy je zaciskać w momencie wydechu, a rozluźniać podczas wdechu. Na początku powinniśmy próbować zaciskać te mięśnie przez 2 sekundy, jednak stopniowo należy ten czas wydłużać. Jeśli będziemy wykonywać je systematycznie, to już po kilku tygodniach będziemy mogli zauważyć poprawę jeśli chodzi o prawidłowe utrzymywanie moczu. Dobrze działające mięśnie Kegla będą miały spory wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Nie będziemy musieli się już martwić nietrzymaniem moczu podczas wysiłku, kichania czy nawet kaszlnięcia.
To oznacza, że nasze życie zmieni się na lepsze, a my też będziemy mogli naprawdę cieszyć się z podejmowanej aktywności fizycznej.