Typowe urazy ortopedyczne zgłaszane przez pacjentów
Osoby, które borykają się z problemami i którym ortopedia jako odnoga medycyny musi pomóc, mają bardzo różne kłopoty z kośćmi czy stawami. Należy pamiętać o tym, że w praktyce gama problemów natury ortopedycznej jest naprawdę szeroka i wcale nie da się ich ograniczyć do wąskiej puli przypadków. Może chodzić o konkretne fizyczne urazy, które z reguły wymagają określonej interwencji, ale czasami może też chodzić o niedobory ważnych składników czy niewłaściwe odżywianie. Stan naszych kości i stawów jest w dużej mierze uzależniony od produktów, które na co dzień przyjmujemy. I nie ma tu większego znaczenia wiek pacjenta – jeśli w diecie będzie za mało pewnych rzeczy, to prędzej czy później można to w bolesny sposób odczuć.
Większa podatność na złamanie kości może wynikać wprost z niedoborów wapnia, który albo stanowi zbyt mały procent w codziennym odżywianiu, albo nie ma szansy prawidłowo wchłonąć się do kości. Dlatego trzeba wspomagać ten proces, przyjmując poza wapniem także witaminę D3 oraz K2, co zbyt często jest pomijane w planach dietetycznych. Niewchłonięty wapń może tymczasem przyspieszać budowanie się blaszki miażdżycowej, co prowadzi do bardzo konkretnych problemów o zupełnie innym podłożu – sercowo-naczyniowym. Można więc pomóc swojemu organizmowi na rożnych odcinkach, pamiętając o odpowiednim żywieniu. Ortopedzi mają przed sobą wiele wyzwań – dostarczają ich sami pacjenci! Jednakże codzienność w pracy ortopedów to przede wszystkim leczenie złamań oraz pęknięć kości.
Plusem naszych kości, bez względu na ich lokalizację, jest naturalna zdolność do zrastania się. Nie zawsze jednak wystarczy w tym celu wsadzić kończynę w gips czy ortezę. Bywa, że konieczne jest także inne rozwiązanie, w tym na przykład drutowanie kości. Stosuje się wtedy tak zwane druty Kirschnera, które pomagają utrzymać kość w odpowiedniej pozycji, tak aby mogła się ona równo zrastać. Do tej opcji odwołuje się ortopedia z reguły w przypadku poważniejszych złamań z przemieszczeniem, które siłą rzeczy wymagają interwencji chirurgicznej.
Dość często wykonuje się też zabiegi chirurgiczne w przypadku poważniej uszkodzonych stawów, zwłaszcza najbardziej kłopotliwych – łokciowego i kolanowego. Wiele przypadłości ortopedycznych wynika z nadmiernego obciążania stawów. Takie dolegliwości jak łokieć tenisisty są bardzo charakterystyczne dla sportowców, osób wykonujących prace fizyczną, ale także dla tych, którzy nie mając odpowiedniego przygotowania raptem poddali swoje stawy znacznym obciążeniom. Intensywne bieganie, jazda na rowerze czy generalnie aktywność fizyczna mogą w pewnych przypadkach skutkować efektem odwrotnym od zamierzonego. Zamiast lepszego samopoczucia pojawi się ból, ponieważ ciało nie było przygotowane na nowe realia funkcjonowania.
Ortopedia odpowiada zatem na szereg odmiennych sytuacji, co trzeba mieć zawsze na względzie.